BERFİN

Lilypie Angel and Memorial tickers

7 Kas 2015

SON TEORİ / OKUDUM 37


Günaydınlar. 
Yine bir okuma şenliğinde okunmuş bir kitap ....
Kitabın geniş ismi aslında
Son Teori: Einstein'ın son sırrı, İnsanoğlunun son ümidi !
İsim size biraz ipucu verdi sanırım :)
Değişik bir konusu olan. Sizi içine alan, acaba ne olacak diye düşündüğünüz bir kitap. 
Ben severek okudum, sadece sonu biraz zayıf kalmış gibiydi. Çok daha iyi bir sonu olabilirdi. 

Yazarı biraz incelemek istedim. Aslında kendisinin birden fazla kitabı mevcut ama nedense sadece bu kitabı çevirilmiş. Hatta diğer kitaplar bu kitabın devamı niteliğinde, belki o yüzden sonu bana zayıf geldi ...
Aslen gazeteci olan yazar, paralel evrenler hakkında uzmanlaşmış. Yazar Princeton Üniversitesinde astrofizik konusunda ihtisas yapmış. Yanı yazdıkları bilimsel verilere dayanan ama sizi sıkmayan bir anlatım ile yazılabilmiş bir kitap. 
Ne diyebilirim, bu tarz kitaplar seviyorsanız mutlaka okuyun ve umarım yazarın diğer kitapları da en kısa zamanda çevirilir :)

Son Teori
Mark Alpert
İnkilap Yayınları
384 sayfa

Einstein okusaydı bu kitaba bayılırdı." - Walter Isaacson. Son Teori, dünyayı havaya uçuracak bir deneyi durdurmak için verilen ümitsiz yarışı anlatan bir gerilim romanı. Albert Einstein, Delta Gücü, robotlar ve Ferrari'ler ilginizi çekiyorsa Son Teori'den hoşlanacaksınız. Columbia Üniversitesi profesörü David Swift, bir gece çok saygın bir fizikçi olan hocasının işkence gördüğünü öğrenince hastaneye ziyaretine gider. Elli yıl önce Albert Einstein'ın genç asistanlarından biri olan Hans Kleinman, artık ölümle pençeleşen ve saçma sapan konuşan yaşlı bir adamdır. Son nefesini vermeden önce David'in yanına yaklaşmasını ister ve kulağına iki Almanca sözcük fısıldar: Einheitliche Feldtheorie yani 'Birleşik Alan Teorisi'. Acaba bu, Einstein'ın doğadaki bütün güçleri tek bir denklem dizisi içinde açıkladığı ileri sürülen Her Şeyin Teorisi midir? Hocasının son sözlerini duymasının ardından David hayatını kurtarmak için kaçmaya başlar. FBI ve acımasız bir Rus paralı askeri uzun zamandan beri unutulmuş olan teoriyi ele geçirmek için amansız bir yarış içindedir. David, Princeton Üniversitesi'nin başarılı fizik profesörü ve eski sevgilisi Monique Reynolds'dan yardım ister. İkili bir yandan teorinin parçalarını bir araya getirmeye çalışırken bir yandan da peşlerine düşen FBI ve azılı katil Rus askerinden kaçarlar. Olay ülke çapında bir kovalamacaya dönüşür.
"Son derece sarsıcı bir sav ve sürükleyici bir macera." -
Douglas Preston

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...