BERFİN

Lilypie Angel and Memorial tickers

6 Ara 2015

KARANLIĞIN SOL ELİ /OKUDUM 49


Yıl sonu geliyor ve ben bu yıl okuduğum kitapların yarısını ancak yayınladım. Ama inanın enerjim kalmıyor klavyeyi elime almak için. Yada enerjim olduğunda ve klavye'yi elime aldığımda benim minik sincap hemen koşup geliyor :)
Neyse kitapları kısa kısa geçeceğim yoksa asla yetiştiremem:)
Karanlığın Sol Eline başlamadan önce mutlaka Mülksüzleri okuyunuz yoksa olayları ve evreni anlayana kadar biraz zorlanırsınız.
Farklı bir kurgu, farklı bir dünya istiyorsanız mutlaka edinip okumanız gereken bir kitap :)

Karanlığın Sol Eli
Ursula K.LeGuin
Ayrıntı Yayınları
256 sayfa


"Bilim-kurgu"nun en önemli iki ödülü olan Hugo ve Nebula'yı kazanarak kısa zamanda türünün klasikleri arasına giren Karanlığın Sol Eli, dünyamıza çok benzeyen Kış adlı bir gezegende geçer. Bu gezegende yılın en sıcak zamanlarında bile yarı-kutup iklimi yaşanır ve tüm sakinleri çift cinsiyetlidir (androjen). Cinsel kimliğin bir statü ya da güç aracı olarak kullanılmadığı bu gezegende kişiler yılın belli bir döneminde o anki hormanal durumlarına göre erkek ya da kadın olmaktadırlar. Öyle ki, birkaç çocuk doğurmuş bir ana daha sonra başka çocukların babası olabilmektedir. "Arkadaşlık" ve "sevgililik" arasındaki "boşluk" anlamsızlaşmış; insanlığın güçlü/zayıf, koruyucu/korunan, hükmeden/hükmedilen, sahip olan/sahip olunan... ve benzeri ikiliklerini oluşturan temeller zayıflamış gibidir. Cehaletin, şimdinin, mevcudiyetin ilerlemeden daha gözde olduğu bir gezegendir Kış. Bir gün Kış'a uzaydan bir erkek elçi gelir ve onların da katılmasını istediği bir gezegenler birliğinden söz eder.... Elçinin gelişiyle birlikte yerli ile yabancı, erkek ile dişi, benzerlik ile benzemezlik, parça ile bütün arasındaki ilişki ve çelişkiler insanlardaki karşılıklarını bulup yaşamaya başlarlar...
Zihni kapasitesini zorlayan hayaller kurmayı hâlâ sevenler için...

2 yorum:

  1. Bence bütün Ursula k.le guin kitapları muhteşem. Ama karanlığın sol eli ilk sıraları hak eder

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Farklı bir hayal dünyası var LeGuin'in. Kimsenin etkisinde değil ve kendine ait bir hayal dünyası var :)

      Sil

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...