BERFİN

Lilypie Angel and Memorial tickers

6 Oca 2016

YOLPALAS CİNAYETİ / OKUDUM 97


İlk Halide Edip Adıvar kitabım. Sevgili Sinem tavsiye etmişti , ben de ilk fırsatta okumak istedim. 
Kitabı genel olarak çok sevdim ama her eski kelimenin yanında ki numaralandırma ve kelimelerin açıklamaları okurken beni biraz sıktı. Keşke yeni nesil için eski kelimeler değişip yeni kelimeler kullanılsa. Açıkçası bilmediğim 2-3 kelime çıktı. Onu da okuma sırasında cümlenin seyri ile anlayabiliyorsunuz.
Onun dışında biraz içim acıyarak okudum. Hikaye güzeldi. Yine de her şeye rağmen tavsiye ederim. 

Yolpalas Cinayeti
Halide Edip Adıvar
Can Yayınları
88 sayfa

Halide Edib Adıvar'ın 1936 yılında Paris'te kaleme aldığı bir cinayet romanı, Yolpalas Cinayeti. Bu kısa roman, Adıvar'ın güçlü anlatımını göstermesi bakımından son derece değerli. Kitap, 1900'lerin başında Şişli'de bir konakta işlenen bir cinayetin görüldüğü dava ile başlıyor ve o yılların İstanbul'una dair gözlemler eşliğinde anlatılıyor. Dönemin İstanbul'unu, kentte yaşayan aydınların Türkiye'ye ve Avrupa'ya bakışlarını, yeni yeni bilincine varılan sınıf çatışmalarını gözler önüne seriyor. 
“Duygusallıkla yaklaştığımız romanlar vardır; Yolpalas Cinayeti benim için onlardan biri. Halide Edib Adıvar'ın en güçlü eserlerinden mi? Sinekli Bakkal kadar ünlü, Kalb Ağrısı kadar ince ve duyarlı, Handan kadar çarpıcı mı? Bunları bilemem. Ama Yolpalas Cinayeti'nin derin etkisi altında kaldığımı, yıllar yılı ondan izdüşümlerle yaşadığımı mutlaka söylemeliyim.” -Selim İleri

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...