BERFİN

Lilypie Angel and Memorial tickers

14 Ara 2015

ZAMAN ÇARKI-YENİDEN DOĞAN EJDER / OKUDUM 85


Merhabalar... 
Kış geldi derken yine içimizi ısıtan bir güneş var :)
Soğuklar başladığında dışarıya adım atamayacak hale geleceğiz sanırım :(
Yine şenlik için okunan bir kitap....
Serisin 3. kitabı. Zaman Çarkı serisi'ni duymayanız varsa şunu söylemeliyim ki, kendinize güveniyorsanız başlayın. Bu seri sisin bildiğiniz 3-5 kitaplık serilerden değil. En son 14. bölümü çıktı ve  Hani öyle kısa kitaplar da değil. Genelde her bölüm 2 cilt olabiliyor. Bu serinin tek cilt olanını okudum ve 692 sayfaydı. Siz düşünün artık. Ben şu ana kadar okuduklarımdan dolayı çok mutluyum. Yalnız aralarını çok açmamak lazım. Arayı açıp birde pek çok kitap girince tekrar olayların içine girmeniz zaman alıyor.

Bildiğimiz fantastik dünya dan pek çok yaratık dışında hiç aşina olmadığımız Aes Sedai'ler, Ta'verenler gibi ana karakterleri oluşturan kişiler var. 
Şimdi nasıl anlatsam diye düşünüyorum da anlatamayacağım :) En iyisi sizin okumanız :)Zaman ÇarkıRobert Jordan'ın 14 ciltlik ve yaklaşık 10.000 sayfalık külliyatıdır.
Zaman Çarkı bir başka dünyanın döngüsel tarihindeki bir çağı anlatır. İyi ve kötü arasındaki sonu gelmeyen savaş tekrar başlamak üzeredir. Dünyayı ele geçirmeye çalışan Shai'tan (karanlık varlık), asırlar süren topyekün bir savaş sonunda Lews Therin Telamon liderliğindeki erkek Aes Sedai 'ler tarafından bir "zindana" hapsedilir ve zindanı mühürlenir. Shai'tan, hapsedilmeden önce, erkek Aes Sedai'lerin gücünün kaynağı olan saidin'i "lekeler" ve ilerleyen günlerde hepsinin delirmesine ve muhteşem güçleriyle yeryüzünün şeklini değiştirecek ölçüde yıkımlar yapmalarına sebep olur. Asırlar sonra küçük bir köyde, sıradan bir delikanlı olan Rand'ın ve arkadaşlarının hayatı korkunç yaratıkların (Gölgedölleri) saldırısı ve onları kurtaran Moraine tarafından sonsuza kadar değişir. Rand, Lews Therin Telamon'un yeniden bedenlenmesidir (Yenidendoğan Ejder) ve Karanlık Varlık serbest kaldığında onunla savaşmaya yazgılıdır. Arkadaşları Matrim Cauthon ve Perrin Aybara'da kırılıştan önceki kişilerin yeniden bedenlenmesinden etkilenmiştir.
Seri boyunca Rand'ın çobanlıktan dünyanın kurtarıcısı ve yıkıcısı olan Yenidendoğan Ejder'e dönüşümü ve dünyayı da beraberinde de dönüştürmesi anlatılır. Karakterler sayıca kalabalık, detaylı ve kendi içinde bir bütündür. Her birinin zihinlerinden geçenler ve dönüşümleri didik didik edilir. Toplum yaşamı, tarihinden giyim-kuşamına, davranış tarzından mimarisine kadar detaylarıyla tasvir edilir.
Serinin 14'üncü ve son kitabı "A Memory of Light" (Işığın Anısı) İngilizce olarak 8 Ocak 2013'te yayımlanmıştır.[1] Kitabın Türkçe yayım tarihi 22 Ağustos 2013'tür.
Dipnot: Zaman Çarkı Serisi birçok çevre tarafından fantastik edebiyatın gelmiş geçmiş en büyük eserlerinden olarak görülüyor. Ancak fantastik edebiyata yeni adım atacak okuyuculara bu seri ile başlamaları önerilmez. Zira hem kitabın ağır olması okuyucuyu soğutabilir, hem de bu kadar büyük bir eserin değeri türe aşina olduktan sonra daha iyi anlaşılabilir.
Kaynak: Vikipedi

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...