BERFİN

Lilypie Angel and Memorial tickers

20 Şub 2015

İNSANCIKLAR / OKUDUM 20


İyi akşamlar..
Sevgili Pınarın başlattığı "Her ayın 17'si biz okuruz Dostoyevski" etkinliğinde eş zamanlı başladığımız bir kitap.
Şenlik için listemi hazırlarken kategorilerden birine uyup acaba okusam mı dediğim bir kitap.
Tabi okumanın yanında kitabı hemen bulabilmek de mesele. 
Kütüphanenin yakın olmasının avantajları sanırım :)

Rusya'nın sefaleti. Daha doğrusu fakir kesimin sefaleti. 
Yeni yada eski yazarların ilk kitapları hep ilgimi çekmiştir.
Bence ne kadar başarılı oldukları ilk kitaplarından belli . 
Duygusal bir kitaptı. 


İnsancıklar
Dostoyevski
Can Yayınları 
184 sayfa
4/4


Yıl 1846'dır. Genç Dostoyevski, ilk romanı İnsancıklar'ı tamamlar tamamlamaz ev arkadaşı yazar Grigoroviç'e okutur. Grigoroviç o kadar heyecanlanır ki birkaç kez kalkıp Fyodor'un boynuna sarılmak ister; fakat arkadaşının aşırı duygu gösterilerinden hoşlanmadığını bildiği için yapmaz. Grigoroviç ertesi gün romanı yazar ve yayımcı Nekrasov'a götürür; kitaptan çok etkilenen Nekrasov da eleştirmen Belinski'ye... "Yeni Gogol doğdu" der, Nekrasov, daha kapı ağzında. Aynı günün akşamı, Belinski'ye tekrar uğradığında onu heyecan içinde bulur: "Nerede kaldınız? Nerede bu Dostoyevskiniz? Genç mi? Kaç yaşında? Hemen getirin bana onu" 
Belinski'nin evine getirilen yirmi üç yaşındaki genç yazar, daha sonra orada olanları şöyle anlatacaktır: "Ve işte... beni onun yanına götürdüler. Belinski'yi birkaç yıl önce heyecanla okumuştum, ama bana ürkütücü ve sert gelmişti ve benim İnsancıklar'ımla alay edecek diye düşünüyordum. Beni çok saygılı ve ağırbaşlı bir şekilde karşıladı; ama daha bir dakika bile geçmeden her şey bambaşka oldu... Ateşli ateşli, alevli gözlerle konuşuyordu. "Siz kendiniz anlıyor musunuz?" diyordu bana tekrar tekrar, alışkanlığı olduğu üzere bağırarak, "Ne yazmış olduğunuzu anlıyor musunuz?.. Bütün bu korkunç gerçeği, bizlere göstermiş olduğunuz bu gerçeği siz mi düşündünüz? Olamaz, sizin gibi yirmi yaşında birinin bütün bunları anlamış olmasına imkân yok... Gerçeği keşfetmiş ve bir sanatçı olarak ilan etmişsiniz, size bir yetenek verilmiş, yeteneğinizin değerini bilin ve emin olun, siz büyük bir yazar olacaksınız."

2 yorum:

  1. Hamilelik, çocuk, stres blog derken ne zamandır kitap okumadığımı itiraf ediyorum. Bugün geçen sene aldığım uçurtma avcısı nı okuyacağım. kimselere söyleme olur mu? :/

    YanıtlaSil

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...