BERFİN

Lilypie Angel and Memorial tickers

13 Oca 2016

HAYVAN ÇİFTLİĞİ / OKUDUM 2


Merhabalar....
Dün büyük bir acı yaşadık. Ama bizi yıkmaya çalışanlara inat, başımızı öne eğip hayata küsmemeliyiz. Daha çok hayata tutunup bunu herkese tavsiye etmeliyiz...
Kış okuma şenliği için okuduğum kitap.
Güzel bir hikaye. 
düzenden memnun olmayan bir topluluk ve başkaldırı. Başkaldırının başarılı olması ve akabinde kendilerinden birilerinin yönetime geçmesi. Eski düzenden memnun olunmayan şeylerin yasaklanması, herkesin refahı için. Ama sonrasında yönetime geçen kişi/kişilerin yavaş yavaş koltuk sevdası ve iktidar hırsıyla körleşmeleri ve yasakları kendileri için esnetmeye başlamaları. Bu arada gariban yandaşlar refaha ulaşmak için var güçleriyle çalışırlar.Eski düzenin tekrar geri gelmesini istemezler ve bundan korkarlar. Fakat başa geçenler, gidenlerden bile beter olmuştur. Orwell burada bunu hayvanlara uyarlamıştır.
Kısaca yüzyıllardır yaşanan kısır döngü ve düzelmeyen düzen...

Hayvan Çiftliği
George Orwell
Can Yayınları
160 sayfa

İngiliz yazar George Orwell, ülkemizde daha çok Bin Dokuz Yüz Seksen Dört adlı kitabıyla tanınır. Hayvan Çiftliği, onun çağdaş klasikler arasına girmiş bir diğer çok ünlü eseridir. 1940'lardaki "reel sos­yalizm"in eleştirisi olan bu roman, dünya edebiyatında yergi türünün başyapıtlarından biri olarak kabul edilir. 

Hayvan Çiftliği'nin başkişileri hayvanlardır. Bir çiftlikte yaşayan hayvanlar, kendilerini sömüren insanlara başkaldırıp çiftliğin yönetimini ele geçirir. Amaçları daha eşitlikçi bir topluluk oluşturmaktır. Aralarında en akıllı olan domuzlar, kısa sürede önder bir takım oluşturur; ama devrimi de yine onlar yolundan saptırır. Ne yazık ki insanlardan daha baskıcı, daha acımasız bir diktatörlük kurulmuştur artık. George Orwell, bu romanında tarihsel bir gerçeği eleştirmektedir. Romandaki önder domuzun, düpedüz Stalin'i simgelediği açıktır. Diğer kahramanlar gerçek kişileri çağrıştırmasalar da, bir diktatörlük ortamında olabilecek kişilerdir. 

Altbaşlığı Bir Peri Masalı olan Hayvan Çiftliği, bir masal anlatımıyla yazılmıştır; ama küçükleri eğlendirecek bir peri masalı değil, çarpıcı bir politik taşlamadır.
(Tanıtım Bülteninden)

1 yorum:

  1. Çok uzun zamandır merak ettiğim bir kitap Hayvan Çiftliği. Kısa zamanda okumalı :)

    YanıtlaSil

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...