BERFİN

Lilypie Angel and Memorial tickers

7 Ara 2015

AFRİKA'NIN HİÇBİR YERİNDE / OKUDUM 58


Kitap gerçek bir hikayeden alıntı. 
Nazi ALmanyasından Afrika'ya kaçan Alman yahudisi bir ailenin yaşadıkları. Bu yaşananları kızlarının ağzından dinlemekteyiz. 
Pek çok duygu hissederek okudum. 
Belki Doğum yerimin Almanya olmasından belki haksızlığa karşı olan tavrımdan belki de o andaki ruh halimden bilemiyorum ama ben çok sevdim. 
Afrika'nın Hiçbir Yerinde
Stefanie Zweig
Nokta Yayınları
400 sayfa

Gerçek bir yaşam öyküsüdür Afrika... 1938 yılında Yahudi asıllı küçük bir ailenin Nazi hışmından kaçarak o zamanların İngiliz sömürgesi Kenya'ya sığınması ve yeni bir vatan edinme çabaları, uzaktan savaşın görüntüsü, endişeler, kaygılar, umutsuzluklar ve hüzün... Hukuk eğitimi görmüş Walter Redlich, güzel ve naif karısı Jettel, tatlı duyarlı küçük Regina ve kahkahası dağlara yükselen Afrikalı Owuor'un sıcacık, tatlı öyküsünde bir dönemin acıları ile beraber yeni bir vatan edinmenin umutları da var Afrika romanında. 

Yahudi asıllı küçük bir kızın İngiliz okulunda eğitim görürken yaşadıkları, hissettiği ikilemler, hayatına hızla giren romanlar, Charles Dickens'ler ve tam tam sesleri...

Bir Alman olan Walter'in İngiliz ordusunda yaşadıkları, kafası karışmış askerler, bütün dünyalarını ve yeteneklerini ülkelerinde bırakmış kadınlar ve erkeklerin sıcak Afrika'ya uyum sorunları...

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...