BERFİN

Lilypie Angel and Memorial tickers

3 Eyl 2013

TOLSTOY - İnsan ne ile yaşar


Evet Tolstoy ve yanında Ülker Roko...
Eşimin pek dondurma ile arası yoktur ki çoğu zaman benim adıma çok güzel oluyor :)
Ama Ülker Roko'yu inanılmaz çok seviyor.
Ki bende beğeniyorum. 
Kıvamının yoğunluğu ve damağınızda bıraktığı o lezzet çok iyi :)
Reklam koktu bu post .....
Tolstoy İvan İlyiçin Ölümü, Kreutzer Sonat, Şeytan gibi eserlerinde olduğu gibi, bu uzun öyküsünde de hayata direnmenin manevi kaynağını arıyor. Feodal ilişkilerin gitgide çözüldüğü, tüm toplumsal katmanların bir altüst oluş yaşadığı Çarlık Rusyasında, yoksulluk ve baskı altında ezilen insanın, Tanrının verdiği sevgi için yaşaması gerektiğini hatırlatan Tolstoy, kutsal kitaplarda sıkça rastlanan kıssadan hisse öykü biçimine başvuruyor. Tanrının ölüm meleği Mihailin yoksul insanlar arasına karıştığı bu öykü, sevimli ve fantastik olduğu kadar, hayatı olduğu gibi anlatmasıyla gerçekçi de.Küçük insanın büyük yüreği. 
 Bununla beraber insanın ne ile yaşadğıı hakikatini bilmiyordum. Allahın bu üçüncü hakikati de günün birinde bana açıklayacağını ümit ediyor ve bu günü bekleyerek yaşıyordum. Böylece günler geçmeye devam etti. İnsan olarak yeryüzüne inişimin altıncı senesinde o kadınla ikiz kızları çıka geldi. 
Vvarsıl bir Rus soylusu olan Tolstoy, sonraları Tolstoyalizm diye tanınacak olan bir soy anarşist Hıristiyanlığın temellerini atmış; kendisini mülksüzleştirmiş; mülkiyetin tutsağı olmaktan kurtarmıştır.İnsan Ne İle Yaşar, adlı bu yapıtında iyilik-kötülük; açgözlülük-tokgözlülük, hayat-ölüm benzeri karşıtlıkların erdemli bir yanıtını didaktik biçemiyle vermeye çalışırken; kısa, ibretlik öyküler yazmaktaki becerisini de sergiliyor. 
 İnsan Ne İle Yaşar, ünlü düşünür ve yazar Tolstoyun okuyucunun manevi dünyasına hitap eden hikayelerinden oluşan en önemli eserlerinden biridir. Kitaba ismini veren hikayede, fakir bir ayakkabıcı ustası olan Simon tarafından kurtarılan Michael, şu temel soruların cevabını bulmaya çalışır: İnsana yön veren şey nedir, insana ne verilmemiştir, insan ne ile yaşar?Kitapta yer alan kısa hikayelerde Tolstoy insan doğasındaki iyilik ve kötülüğü, bencillikle ve paylaşımcılığı inceleyerek, okuyucuya ibretlik dersler verir. 
 Millî Eğitim Bakanlığınca Türk ve dünya edebiyatında 100 Temel Eserin önce ortaöğretimde ardından ilköğretimde belirlenmiş olmasını, ülkemizdeki okuma oranını artırmaya yönelik bir çaba olarak görüyoruz. Bir başlangıç olarak ilköğretimde 100 Temel Eser ümit vericidir; ilköğretim seviyesindeki çocuklarımıza bu eserleri okutmayı başarabilirsek, okuyan toplum olma yolunda önemli bir adım atılmış olacaktır.İlköğretimde 100 Temel Eserin bir başka olumlu yönü de; aynı eserleri okumuş, o eserlerdeki dil varlığı ile duygu ve düşünce zenginliğini fark etmiş bireylerin oluşturacağı bir toplumun daha hoşgörülü, daha paylaşımcı olmasını sağlamasıdır. 
 ...Kadın kendisinin olmayan çocuklara duyduğu sevgiyi gösterip ağlayınca, içindeki Tanrıyı gördüm. O anda insan ne ile yaşar anladım. O an, Tanrınm son dersini verdiğini ve beni bağışladığını anladım. O anda üçüncü kez gülümsedim....insan Tanrıyı daha iyi anladıkça, Onu daha iyi tanır. Tanrıyı daha iyi tanıdığı zaman da, Ona daha yakınlaşır, böylece Onun iyiliğini, merhametini ve sevgisini daha iyi örnek alabilir......Uşak küreği aldı. Pahomun içine sığabileceği büyüklükte bir çukur kazdı ve onu gömdü. İki metreden az bir toprak parçası Pahoma yetti de arttı bile. 
 ... Anladım ki; Allah insanları birbirinden ayrı ayrı değil, tek vücut halinde yaşamalarını istediğinden, her birine kend ihtiyaçlarını değil, hepsi için gerekli olan şeyleri ilham ediyor. Anladım ki; insanlar kendilerini düşünerek yaşıyor gibi görünse de, gerçekte onları yaşatan tek şey sevgidir. Kim severse Allaha yaklaşır Allah da ona yaklaır. Çünkü O sevgiyi yaratandır. -Lev Nikolayeviç Tolstoy- ... 
 İnsan Ne İle Yaşar, ünlü düşünür ve yazar Tolstoyun okuyucunun manevi dünyasına hitap eden hikayelerinden oluşan en önemli eserlerinden biridir. Kitaba ismini veren hikayede, fakir bir ayakkabıcı ustası Simon tarafından kurtarılan, Michael, şu temel soruların cevabını bulmada yardımcı olur: İnsana yön veren şey nedir, insana ne verilmemiştir, insan ne ile yaşar?... 

Yine okuma etkinliği için okuduğum bir kitap ama nedense burada paylaşmayı unutmuşum :(
Ne ayıp değilmi :)

Neyse kitap için yukarıda uzun bir yazı paylaştım .
Benim fikrim kitap sayfa sayısı olarak belli .
Sadece 40 sayfa....
E doğal olarak bir solukta bitti....
Uslup ve dili çok beğendim. 
Melek karakterimizin o munis tavrı ve ev sahiplerinin karşı tavırları çok güzeldi :)
Kısa kıpkısacık bir kitap.
Okuyun pişman olmazsınız....

10 yorum:

 1. ben dondurmada takılı kaldım

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. He he bilerek yaptım :)
   Hani kitap kısa ya dondurma onu doldursun :)

   Sil
 2. Ben de ben de..:))
  Hiç yemedim tadını çok merak ettim..
  Kitabı okumuştum Tolstoy u çok çok severim..:))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Gel hemen alayım canım :)
   İnan çok beğenirsin :)
   Mutlaka en kısa zamanda dene :)
   Tolstoy amcamın çok kitaplarını okumadım ama okuyacak gibi görünüyorum :)

   Sil
 3. Rokko !! sevilmezmi :)
  Ah o kitap okurken atıştırgımız yemekler yok mu :))
  Bende de durum aynı !!
  sevgiler..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. :) Bencede ...
   Ben çok atıştırmam aslında da işte bir gaflet anıma rast gelmiş oldu bu Roko...

   Sil
 4. Bu kitabı ıska geçmişim.Tolstoy yavaş yavaş okurken birden hızlanan kitaplar yazmış ;ya da bana öyle geliyor.
  Bir ara kesin okurum.Sevgiler.

  YanıtlaSil
 5. Üslubunu açıklar mısınız

  YanıtlaSil

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...